خانه / بیوگرافی بازیگران / بیوگرافی علی نصیریان

بیوگرافی علی نصیریان

نام : علی

نام خانوادگی : نصیریان

تولد : ۱۳۱۳/۱۱/۱۵

تحصیلات : فارغ‌التحصیل هنرستان هنرپیشگی

محل تولد : تهران

علی نصیریان  بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در تهران و در محله ی دروس متولد شد.کودکی وی معاصر با واپسین سالهای سلطنت رضا شاه و آغاز ورود به سینما به طور عام درایران بود.دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس تهران گذراند و پس از اخذ دیپلم هنر پیشگی به سال ۱۳۳۵ در تهران، به گذراندن دوره های تئاتر در کلاسهای معتبر تئاتر پرداخت. وی پس از کسب تجاربی در نمایشنامه نویسی در سالهای ۷- ۱۳۳۶ و مدتی شرکت در جشنواره های هنری، درسال ۱۳۴۱ طی یک بورس تحصیلی برای مطالعه تئاتر به آمریکا رفت و پس از بازگشت به ایران، به فعالیت هنری مشغول شد.استاد علی نصیریان علاوه بر تحصیل در رشته هنرپیشگی در هنرستان، در کلاسهای آزاد و معتبر تعلیم تئاتر به آموختن تئاتر و نیز نمایشنامه نویسی و تشکیل گروههای تئاتر پرداخت. همچنین در بحث و گفتگو زمینه آشنایی با فریدون رهنما، فرخ غفاری، دکتر امیرحسین جهانبگلو، مهدی فروغ، علی اصغرگرمسیری فراهم شد.

حاصل ازدواج علی نصیریان سه فرزند می باشد.استاد علی نصیریان بین سالهای ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۷ به نمایشنامه نویسی و تشکیل گروههای نمایش مشغول بود. از سال ۱۳۳۶ نیز در اداره هنرهای دراماتیک به فعالیت مشغول شد. وی در سال ۱۳۴۱ طی یک بورس تحصیلی برای مطالعه تئاتر به آمریکا رفت و پس از بازگشت به ایران به فعالیت هنری در صدا و سیما و سینما پرداخت.

استاد علی نصیریان پس از فراغت از تحصیل در هنرستان مدتی به طور آزاد به عنوان نمایشنامه نویس و تشکیل دهنده گروههای تئاتر کار می کرد. وی از سال ۱۳۳۶ کارمند اداره هنرهای دراماتیک شد که سمت کارگردانی و بازیگری داشته است . و پس از بازگشت از آمریکا نیز به طور حرفه ای به بازیگری در صدا و سیما و نیز در سینما مشغول است. درسال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ رئیس اداره تئاتر بود و بعد بازنشسته شد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیری دو دوره جشنواره تئاتر شهرستان را بعهده داشت. سالهای ۵۵ و ۵۶ عضو گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر شد.

استاد علی نصیریان با دیدن تعزیه و نمایشهای تخت حوضی و نقالی در محل زندگی خود به نمایش علاقمند شد، در بازیگری بیشتر به نقشهای تاریخی و مردمی ( مردمشناسانه) توجه دارد و در بازیگری وی نوعی زیرکی، مردم داری و وقار نهفته است.او در اکثر نمایش هایش گرایشی خاص به نمادگرایی دارد و ارزش خاصی دارد که نوشته هایش را مستثنی می کند . او اولین کسی است که که با تکیه بر ادبیات شفاهی از اشعار، تصنیفها و سنتهای عامیانه در نمایشهایش استفاده می کند. استاد نصیریان بر اساس شیوه های نمایش سنتی ایران که خود مستقیما شاهد آن بوده و با آشنایی با ساختار و عناصر تئاتر غرب، به تالیف آثاری می پردازد که بانی و بنیانگذار نمایشنامه نویسی ملی ایران می گردد.

علی نصیریان بازیگر نقش اول فیلم شکارچی شنبه هرساله برای دیدار با پسرش به ایالات متحده باید سفر میکرد . بر طبق اخبار منتشر شده کارگردان این فیلم به وی میگوید که در صورت بازی در این فیلم برای همیشه ویزایش در آمریکا لغو خواهد شد و دیگر نمیتواند به آنجا سفر بکند.وی مسئولیت آن را قبول میکند و این کار خود را ذخیره ای برای آخرت اش مینامد.

علی نصیریان،۳

جوایز :

برنده جایزه اول در اولین مسابقه نمایشنامه نویسی درایران برای نمایشنامه بلبل سرگشته درسال۱۳۳۶٫ برگزیده شدن به عنوان چهره های ماندگار درعرصه رشته هنرهای نمایشی ( بازیگری) در نخستین همایش چهره های ماندگار درسال ۱۳۸۰ دریافت نشان درجه اول فرهنگ و هنر از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای خاتمی دریافت نشان درجه اول دانش از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای احمدی نژاد تندیس خانه سینما و سیمرغ طلایی از جشنواره فیلم فجر و جوایز دیگر.