آموزشگاه سینمایی جهان نما

مدیر مسئول: علی عسگری

دپارتمان صدا پیشگی

پذیرش 18 سال به بالا

یکی از ابتدایی‌ترین روش‌ها برای برقراری ارتباط بینِ افرادِ مختلف، استفاده از صدا بوده است. این موضوع تا همین حالا نیز ادامه دارد و استفاده از صدا و سخن، یکی از کارآمدترین وسایل برای ارتباطات بین افراد است. به‌همین دلیل است که استفاده‌ی صحیح از این موهبتِ خدادادی در نحوه‌ی برقراری ارتباط ما با افرادِ پیرامونمان کاملاً مهم است. یکی از استفاده‌های مهمی که از صدا می‌شود، دوبله است. آموزشگاه سینمایی جهان نما اطلاعاتی که در مورد این دوره نیاز دارید را به شما منتقل مینماید

اهمیت دوبله در فیلم و انیمیشن

وقتی یک فیلم به زبانی غیر از زبان فارسی را می‌بینیم و یا مشغول تماشای یک انیمیشن با زبانی غیر از زبان فارسی هستیم، همیشه با خود میگوئیم که ای کاش دوبله‌ای صحیح و دقیق برای آنچه که تماشا میکنیم وجود داشت تا بتوانیم با تمرکز بیشتری به اکت‌های بازیگران و همچنین داستانِ فیلم توجه کنیم.

گویندگی/ دوبله صرفاً خواندن یک متن از روی کاغذ و قرار دادن آن به‌جای صدای مخاطب نیست. در واقعیت نیز همه‌ی ما به این نکته باور داریم! هیچ یک از ما یک دوبله‌ی بدون احساس را دوست نداریم و با آن نیز ارتباط برقرار نخواهیم کرد. بنابراین کارِ دوبله، به مراتب سخت‌تر از آن است که شاید تا حالا در نظر داشتیم.

در حقیقت یک گوینده / دوبلور موفق فردی است که علاوه بر شناختِ صحیح واژگان و نحوه‌ی ادای صحیحِ آنها، بتواند موقعیتِ ادای کلمات را نیز به‌درستی تشخیص داده و البته که دوبلور باید دقیقاً همان احساسی را که بازیگر در حالِ بازی کردن است را به‌خود بگیرد تا دوبله‌ی او کاملاً قابل قبول باشد و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند. به‌همین دلیل است که همواره تاکید می‌شود که داشتنِ صدای خوب، اگر چه شرطی کاملاً لازم برای تبدیل شدن به یک گوینده /دوبلور موفق است، اما واقعیت این است که شرطی کافی نیز برای این منظور وجود دارد و آن آموزش/مهارتهای بیان و دوبله است که این فنِ کاملاً تخصصی را می‌توانید در آموزشگاه سینمایی جهان نما به‌صورت کاملاً عملی یاد بگیرید.

چگونگی ورود به بازار کار در رشته‌ی گویندگی و دوبله

 اگر بخواهیم پاسخی دقیق به این سئوال بدهیم باید بازارهای مختلفی را که برای دوبله می‌توان تصور کرد را بیان کنیم. در ادامه‌ی این مطلب در مورد این موضوع توضیح داده‌ایم.

  • صدا و سیما :

یکی از مهم‌ترین سازمان‌هایی که آرزوی بسیاری از افراد دست یافتن به آن است، حضور در تیم‌های دوبله‌ی صدا و سیما است. اگر چه حضور در صدا و سیما به‌جهت تجربه‌ای که در کنارِ بزرگانِ این عرصه کسب می‌کنید بسیار حائز اهمیت است، اما باید پذیرفت که رسیدن به این جایگاه به‌دلایل متفاوت که خودِ شما بهتر از ما از آن اطلاع دارید، ممکن است قدری پیچیده و سخت باشد. به‌همین دلیل است که بسیاری از دوبلورهای حرفه‌ای، سعی می‌کنند تا برای ورود به بازارِ کار این رشته، موارد بعدی را امتحان کنند.

  • شرکت‌های خصوصی دوبله :

یکی از مهم‌ترین جاهایی که بازارِ کار بسیار مناسبی برای هنر گ.یندگی و دوبله دارد، شرکت‌های خصوصی دوبله‌ی فیلم و انیمیشن است. با توجه به بازارِ داغی که امروزه در صنعت فیلم و انیمیشن ایجاد شده است، این قبیل شرکت‌ها نیز هر روز بیشتر می‌شوند و همه‌ی آنها نیز بعد از گذر کردن از مرحله‌ی تستِ صدا، شما را به کار دعوت خواهند کرد. بنابراین اگر آموزش دوبله را در موسسات معتبر دیده باشید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که از پسِ این تست‌ها نیز برخواهید آمد و می‌توانید کار خود را در این شرکت‌ها شروع کنید.

  • گروه‌های تولید پادکست :

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به‌عنوان بازار کاری مناسب برای افراد علاقمند به حوزه‌ی گویندگی و دوبله و نمایش رادیویی تلقی گردد، تولید پادکست‌ است. پادکست یا همان محتوای شنیداری که امروزه با توجه به کمبود وقتی که همه‌ی مردم در زندگی خود دارند، بسیار موردِ استقبالِ علاقمندان به مطالعه قرار گرفته است، یکی از همان شاخه‌های بسیار زیبایی است که با گذراندن دوره‌های آموزشگویندگی و دوبله می‌توانید در آنها نیز کار کنید.

  • فریلنسری :

یکی دیگر از مواردی که تقریباً در تمامی حوزه‌ها و از جمله در دوبلوری نیز باب شده است، فریلنسری است. در این نوع از کسب و کار، فرد بدون اینکه به استخدامِ شرکت ویا سازمانی درآید، خود به‌ گرفتنِ پروژه در حوزه‌ی تخصصی خود اقدام می‌کند. استفاده از این سبک کسب و کار با توجه به انعطافی که دارد و همچنین با توجه به اینکه تمامی عواید آن به‌صورت کامل به خودِ فرد منتقل می‌شود و هیچ واسطه‌ای در آن دخیل نیست، یکی از محبوب‌ترین نوعِ کسب و کارهای امروزی است.

آنچه در این قسمت به آن اشاره شد، تنها گوشه‌ی کوچکی از کارهایی بود که شما پس از طی دوره‌ی آموزش گویندگی و دوبله، خواهید توانست از آن استفاده کرده و به بازارِ کار این رشته ورود کنید. بنابراین اگر قصد دارید تا به‌صورت حرفه‌ای در این دوره شرکت کنید، زمان را از دست ندهید و همین حالا ثبت نام کنید.


هم اکنون ثبت نام کنید