آموزشگاه سینمایی جهان نما

مدیر مسئول: علی عسگری

آموزش فنی/کارگاه تولید فیلم

«یک نصیحت برای کسانی که می‌خواهند فیلم بسازند دارم که خیلی ساده است:  یک فیلم بسازید!»

ژان-لوک گدار ، کارگردان موج نوی سینمای فرانسه


کارآموزان کارگاه  آموزش فنی و تولید فیلم  در آموزشگاه سینمایی جهان نما جهت ورود به دنیای فیلمسازی آماده میشوند و بصورت کاملاً عملی ضمن یادگیری مباحث فنی از قبیل: تصویر برداری/صدا برداری /نورپردازی/تدوین و....تحت نظر استاد به شکل اجرایی و در قالب پروژه مراحل ساخت فیلم را از در سه مرحله پیش تولید/ تولید/پس از تولید و تا تکمیل آن مطابق با توضیحات ذیل پیش خواهند برد.


شرایط عضویت

مجموع جلسات
48 جلسه  3 ساعته
جلسات در هفته
1 نوبت
ساعات برگزاری
عصر
سن مورد پذیرش
18 سال به بالا
مدرس
دکتر نوری مقدم
شهریه ماهانه
ماهانه 1/800 هزار تومان
ارائه مدرک رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد

مراحل آموزش و کارگاه در 3 بخش

پیش تولید (Pre-Production)

برای ساخت و تولید یک فیلم باید مراحل ساخت فیلم را بدانید. از جمله این مراحل شکل گرفتن طرح یا ایده اولیه، نوشتن فیلم نامه (سناریو)، فیلمبرداری (ضبط)، تدوین Film editing و مواردی از این دست است که باعث می شود پروسه فیلمسازی چند ماه زمان می برد. پیش تولید را به زبان ساده میتوان به برنامه ریزی برای انجام ضبط فیلم و یا به تعبیر دیگر میتوان آن را نقشه راه نامید. طی این برنامه ریزی، شناخت کلی نسبت به تولید و هزینه ها و دیگر موارد مورد نیاز مشخص می شود.

این مرحله به هوش و تجربه‌ی برنامه ریز هم بستگی دارد. تهیه چک لیست کامل از آنچه مورد نیاز است و باید فراهم شود، در آینده و طی فیلمبرداری موجب می‌شود از بروز بحران و مشکلات جبران‌ناپذیر جلوگیری شود.

تولید: (Production)

مرحله تولید همان مرحله مهم تصویربرداری (shooting) است. در این مرحله هنرجویان با دکوپاژ مورد نظرشان، تصویربرداری نماهای مختلف را رهبری میکنند. این مرحله از کار سخت ترین مرحله ساخت یک فیلم است که عومل باید بتوانند با هماهنگی خوب، پروژه را به خوبی به پایان برسانند.

زمان پیش تولید، تمام سکانس‌های و موارد یادداشت شده  تبدیل به تصویر می شوند. در زمان تولید هنرجو باید در هماهنگی کامل با عوامل خود باشید، عواملی مثل: منشی صحنه، دستیاران، بازیگران، تصویربردار، بازیگردان، نورپرداز، عکاس و… چرا که کارگردان باید با کمک آنها مرحله تولید را به پایان برساند. در زمان تولید تمام نکات باید با موشکافی خاصی انجام بگیرد، چه بسا که فقط یکبار موقعیت تصویربرداری از یک صحنه یا سکانس باشد و باید قوانین میزانسن، نورپردازی، ترکیب‌بندی، کادربندی و… به درستی رعایت شود.

پس از تولید: (Post-production)

بعد از پایان تصویربرداری پروژه، کار تدوینگر، صداگذار، سازنده موسیقی، جلوه‌های ویژه کامپیوتری و … که وظیفه نهایی و پس تولید را بر عهده دارند آغاز می شود.

در این مرحله هنر جو نیاز به آموزش در نرم افزار ها و سخت افزار ها تدوین و صداگذاری دارد و بهتر است با این برنامه ها آشنایی داشته باشد. از برنامه های تدوین میتوان به EDIUS  و Premier Pro و نرم افزار صداگذاری و اصلاح صدا Adobe Audition  اشاره کرد.

زمانی مرحله پس از تولید شروع می شود که کار تولید (مراحل ساخت فیلم) به پایان رسیده باشد.  راش های ضبط شده به همراه برگه نماهای مورد تایید کارگردان به تدوین گر و صداگذار تحویل می شود. فیلم در این زمان  وارد مراحل تدوین می شود که جلوه‌های ویژه، موسیقی و اصلاحات رنگ‌ها روی آن اعمال می شود. در اینجاست که تدوین گر وارد می شود. تدوین گر را کارگردان دوم میدانند، چراکه به راستی می تواند باعث تغییراتی بنیادی در فیلم شود.


علاقمندان به  شرکت در این دوره با آگاهی از شرایط فوق  میتوانند از طریق لینک زیر در کارگاه آموزش فنی در تولید فیلم آموزشگاه سینمایی جهان نما  ثبت نام نمایند. 

اکنون ثبت نام کنید